Památky 

 

Šindelářská věž (300 m)

Nejen italská Pisa má svou šikmou věž. Ta naše dvorská se dochovala jako jediná z původních čtyř hradebních věží. Je 20 metrů vysoká s úctyhodným průměrem sedm metrů. Z Věžní ulice je dobře vidět, že je lehce nakloněná a opírá se o sousední dům. Její půvab můžete obdivovat pouze zvenku, interiér je otevřený pouze výjimečně.

 

Kostel sv. Jana Křtitele (300 m)

Původně gotický kostel z konce 14. století je místem, kde 16. září 1817 spisovatel Václav Hanka a kaplan Borč našli nejslavnější literární podvrh v českých dějinách. Ano, řeč je o Rukopisu královédvorském, který sehrál klíčovou úlohu v době národního obrození a stal se předmětem nesčetných polemik. Dodnes existují zarytí obhájci, kteří vám budou tvrdit, že soubor básní vznikl ve středověku a je výsostným důkazem vyspělosti české kultury.

 

Městské muzeum (500 m)

Stálá výstava o výrobě vánočních ozdob ve Dvoře Králové patří mezi nejlépe zpracované a nejzábavnější expozice ve východních Čechách. Prozkoumejte všechny šuplíky a skříňky se stovkami ozdob ze 30. let minulého století i současnosti. Zaručujeme vám, že tohle vánoční objevování bude bavit nejen vaše děti. I druhá stálá expozice stojí za to. Nakouknete do rytecké dílny a dozvíte se to nejdůležitější o slavné éře textilního průmyslu v regionu. Dvoru Králové se ne nadarmo přezdívalo český Manchester.

Více informací na: www.muzeumdk.cz

 

 Cyklomuzeum Žireč (5 km)

Impozantní přehlídku jízdních kol od nejstarších modelů po moderní stroje si nenechte ujít v cyklomuzeu ve dvorské části Žireč. V barokním špýcharu, který je součástí areálu Domova sv. Josefa, vznikla v roce 2017 největší expozice svého druhu ve střední Evropě. Ve třech patrech najdete repliku drezíny německého vynálezce Karla Draise z roku 1817, staré velocipedy z 19. století, kolo Emy Destinové, cyklistickou výbavu Zdeňka Svěráka z filmu Vratné lahve a samozřejmě modely světoznámé české značky Favorit. Všechny pocházejí z unikátní sbírky Jiřího Uhlíře z Hostovlic na Čáslavsku.

 

 Braunův Betlém (6 km)

Unikátní galerie pískovcových soch pod otevřeným nebem, kterou Matyáš Bernard Braun se svou dílnou vytesal do skal v Novém lese u Kuksu mezi lety 1718 až 1732. Reliéfy Příchod Tří králů, Narození Páně a Vidění svatého Huberta vám svou monumentálností bez přehánění vyrazí dech. V roce 2000 byl Betlém zařazený mezi 100 nejohroženějších památek na světě. Ze Dvora Králové je dobře dostupný pěšky, na kole i autem. Před Betlémem se nachází rozlehlé parkoviště.

Více informací na: www.braunuvbetlem.cz

 

 Křížová cesta 21. století (6 km)

Díla několika soudobých českých sochařů jsou od roku 2008 rozeseta na louce u Stanovic nedaleko Kuksu. Patnáct soch z hořického pískovce vypráví příběh nadějí i utrpení člověka. Jsou mezi nimi také díla sochařských velikánů Vladimíra Preclíka a Maria Kotrby. Nezapomeňte si u soch udělat originální fotku, například Krajina kříže Čestmíra Mudruňky k tomu přímo vybízí.

 

Hospitál Kuks (8 km)

 Barokní perla východních Čech, kterou v první polovině 18. století vybudoval vizionář František Antonín Špork. K vidění toho je opravdu hodně a jeden den na návštěvu Kuksu nebude stačit. Nechte se okouzlit prohlídkou bývalého lazaretu pro vojenské veterány, vydejte se na exkurzi do historie lékárnictví, sestupte do hraběcí hrobky nebo relaxujte v obnovené bylinkové zahradě se 144 záhony. Ukázkou toho nejlepšího z barokního sochařství jsou sochy Matyáše Bernarda Brauna z cyklu Ctnosti a Neřesti. Do Kuksu vás zavede rovinatá Labská stezka, jako odměnu si můžete dát oběd v některé z restaurací v areálu. V hospitálu to žije celý rok, ať už to jsou koncerty vážné hudby, slavnost Baroko naoko, Slavnosti koní, historie a řemesel, festival Theatrum Kuks nebo podzimní vinobraní.

Více informací na: www.hospital-kuks.cz

 

 Pevnost Josefov (16 km)

Musíme si pomáhat, Hitler: vzestup zla, dánský epos 1864 a celá řada dalších českých i zahraničních filmů se točila v pevnostním městě Josefov v Jaroměři. V jeho ulicích si budete připadat jako v 18. století, kdy pevnost vznikla. Od té doby se toho zde příliš nezměnilo. Kdo se nespokojí s prohlídkou starých domů, pravoúhlých ulic a hradebních valů, může vyrazit do labyrintu podzemních chodeb osvětlených svícemi. V Josefově je navíc několik muzeí a expozic s vojenskou tematikou.

Více informací na: www.pevnostjosefov.cz

 

 Stachelberg (29 km)

Jako obr se na vrchu Babí mezi Trutnovem a Žacléřem vypíná dělostřelecká tvrz Stachelberg z roku 1938. Přestože stavbu rozsáhlého komplexu vojenských objektů přerušila Mnichovská dohoda, tehdejším stavitelům se povedlo úctyhodné dílo. Za pouhých 11 měsíců vybudovali 3,5 kilometru podzemních chodeb v až šedesátimetrové hloubce. Pěchotní srub T-37 patří mezi největší zpřístupněné objekty tohoto typu u nás. Uvnitř je umístěna informacemi nabitá expozice o budování československého opevnění mezi lety 1935 až 1937. Prohlídkový okruh měří 800 metrů.

Více informací na: www.stachelberg.cz